Природни забележителности на България

Крушунски водопади

Крушунските водопади са едни от най-забележителнитеприродни обекти в България. Намират се сред Деветашкото плато, южно от с. Крушуна, което е пък на 34 км от градЛовеч . 

Няма по – подходящ момент от пролетта или лятото за посещение на това живописно място с дивна красота. Там със сигруност ще откриете своето специално място, носещо ви прохлада, спокойствие и наслада за сетивата. Още повече, че с помощта на Асоциацията за екологичен и селски туризъм (БАСЕТ) преди години в помощ на туристите е изградена и специална екопътека. Тук тюркоазените води и зеленината на природата се сливат в едно цяло и създават едно магическо, приказно усещане. И все пак популярността на Крушуна все още не е голяма.

Село Крушуна е току под склоновете на Стара планина, където преминават в по-ниски възвишения. Селото е в рамките на община Летница, в средното течение на река Осъм. Високи скали правят огромна подкова на ръба на Деветашкото плато. Името на селото идва от вид сокол “Коршун”, който съществува и д днес.

В южната част на селото се намира защитена местност  “Маарата”, който включва огромен скален масив и река Маарата. Водата на реката образува феноменален карстов водопад с височина 15 метра. Тъкмо това е Крушунския водопад, чиято живописност и разнообразна флора и фауна са притегателна сила за много туристи.

Крушунските водопади са най-голямата в страната водна каскада с много прагове и водни басейнчета. Първото впечатление, с което може да остане всеки посетител е, че това място е като от филм за някакъв екзотичен остров. Стичащата се вода по скалите сякаш носи някакво приключение, а поточетата, образувани от бистрата вода на реката, вдъхват спокойствие и уют.
Главният водопад се спуска от височина 20 метра, разделя се на няколко ръкава и създава още няколко водопада. Въздухът до водопада е влажен и наситен с водни капки. Местността е напълно непроходима. Без стълбите и направената екопътека не може да се стигне до извора на водопада. Той е скрит в едноименната пещера. До там води тясна пътека, която се провира под варовиковата скала.
В района са изградени още много екопътеки, които водят до другите местни забележителности. Наблизо се намира и Деветашката пещера, която е с най-голямото преддверие в Европа.  Тя е най-голямата от 60-те пещери в района на Деветашкото плато. В района има още четири пещери. Каскадата от езера и водопади във вътрешността на пещерите разкрива великолепието на подземната природа.


Освен като природна забележителност, районът е известен и с минералните извори, намиращи се в близост. Непосредствено до местността “Маарата”, в северната й част, има открита минерална вода с дебит 16,5 л/сек, температура 58 градуса по Целзий и минерализация 11,5%. Нейния състав е анализиран и е с доказана ефективност за лечение на кожни, на опорно-двигателния апарат и неврологични  заболявания.

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 Всички права запазени